Hírek
A magyar kultúra napját ünnepeljük január 22-én. Ez alkalomból azok munkáját is méltatjuk, akik Komárom kulturális életének mozgatói, szereplői, illetve szervezői. Az ő elismerésükre hozta létre Komárom Város Önkormányzata a Komárom Város Kultúrájáért Díjat. Városunk képviselő-testülete minden évben elismeri azoknak a munkáját, akik Komárom kulturális életének évek óta aktív résztvevői.
(A díjazottaknak, Pusztai Máténak, Pálfyné Nyikus Zitának és Janka Ferencnének, Dr. Kreft-Horváth Loránd, Vajda Bence, Zsédenyiné Horváth Krisztina és Turi Ádám adta át az elismeréseket.)
Január 22-én kedd késő délután a Szent Imre Római Katolikus Iskola sportcsarnokában rendezett ünnepi eseményen Pálfyné Nyikus Zita magyar-ének-zene szakos tanár és Janka Ferencné Népijáték és Kismesterségek oktatója, csipke- és babakészítő vették át Dr. Kreft-Horáth Loránd és Vajda Bence alpolgármestertől és Zsédenyiné Horváth Krisztina, Turi Ádám önkormányzati képviselőtől az elismeréseket.
Az ünnepi díjátadó műsor kezdetén a Himnusz közös eléneklése után, Hajnal Dóra, a Komáromi Kulturális Kft. ügyvezetője köszöntötte a jelenlévőket majd következett a Komárom Város Kultúrájáért Díjak átadása. A díj olyan személynek vagy szervezetnek adományozható, aki, illetve amely városunkban kiemelkedő tevékenységet folytatott vagy folyat a kultúra, a művészetek, a közművelődés, a közgyűjtemények és a magyar nyelv ápolása területén.
A díjazottak, Pálfyné Nyikus Zita és Janka Ferencné méltatása és a díjátadást követően a Komárom Fiatal Tehetsége elismerés átadásával folytatódott az ünnepi esemény. 2019. óta fiatal komáromi tehetségeket is jutalmaz a testület azzal a szándékkal, hogy tisztelegjen szorgalmuk, tudásuk, elkötelezettségük előtt, a kultúra területén tett kimagasló tevékenységüket pedig példamutatásként szerepeltesse a fiatal korosztály előtt. Az erkölcsi elismerésre 14 és 25 év közötti fiatalok voltak jelölhetőek, olyan kiválóságok, akik 2023-ban országos, illetve nemzetközi, vagy egyéb rangos, regionális versenyen kiváló eredményeket ért el a kultúra területén.
Idén egy elismerés talált gazdára. Komárom Fiatal Tehetsége elismeréssel tüntették ki Pusztai Mátét, Komárom Város Egressy Fúvószenekarának tagját.
A díjazottak az oklevél mellett, a komáromi képzőművész, Nagy Judit által készített tűzzománc alkotást is átvehették.
A magyar kultúra napja ünnepi esemény zárásaként az ausztrál North Sydney Boys High School fúvós és vonós együttes és Komárom Város Egressy Fúvószenekara műsorát hallhatták a résztvevők.
Pálfyné Nyikus Zita
1974-ben kapott magyar- ének- zene szakos tanári diplomát. Aktív évei nagy részét a Feszty Árpád Általános Iskolában töltötte, mint humán szakos pedagógus, mindig is tett azért, hogy tanítványai ne csak a tankönyvből ismerkedjenek a művészetekkel, a kultúrával.
Rendszeresen volt bérletük az Operaház vagy a Zeneakadémia előadásaira, vagy múzeumlátogatásra vitte tanítványait. Az iskola tanulóival gyakran szereplői voltak a városi ünnepélyeknek, esküvőknek, névadó alkalmaknak. Kezdetektől fogva tagja a Vox Femina női karnak. Kórusvezetőjük igényességétől áthatva, színvonalas megszólalásokkal igyekeztek tolmácsolni nagy mesterek műveit. A Vivace Zenei Egyesület elnöki tisztét 2014. októbere óta látja el; 4 vezetőségi tag társával együtt munkálkodik. Megemlékeznek zenei évfordulókról, ápolják hagyományainkat, követik a városunkból elkerült ifjú tehetségek életútját, akik lehetőséget kapnak fejlődésük bemutatására. Törekszenek arra, hogy a klasszikus értelemben vett komolyzene képviselői szólaljanak meg városunkban, így értékeket közvetítsenek. Köztük volt Jandó Jenő zongoraművész, Marton Éva operaénekes, Csáki András gitárművész, egyetemi tanár; Körmendi Klára zongoraművész egyetemi docens; Vigh Andrea hárfaművész, egyetemi rektor; a Győri Filharmonikus Zenekar, vagy Hideg Anna néni a Mezőség jeles nótafája. Fontos megemlíteni a nálunk megfordult kamara csoportokat, akik színvonalas teljesítményükkel színesítették a városi programokat. A koncertközönségnek ezek az esték igazi jó hangulatot, fejlődést jelentenek. A város zenei életét minőségi módon színesítő tevékenységéért és a zeneértő közönség megelégedésére szervezett programokért találtatott méltónak az elismerésre.
Janka Ferencné
Népijáték és Kismesterségek oktatója, csipke- és babakészítő, a Komárom-Esztergom Megyei Népművészeti Egyesület vezetőségi tagja. Aktívan részt vesz a Kiss Áron Magyar Játéktársaság tevékenységében, melyben támogatja a hazai játékkultúra értékeinek feltárását, kutatását, megőrzését. Munkájával előmozdítja családi nevelést segítő játékok, valamint a játékkultúra népszerűsítését. 1997 óta évente részt vállal Komárom város nyári táboraiban, színesíti alkotói tevékenységével a helyi intézmények és civil szervezetek kézműves foglalkozásait. Nemzetközi alkotótáborok kézműves vezetőjeként, valamint a Budai várban évente megrendezésre kerülő Mesterségek Ünnepe kiállítójaként, foglalkozásvezetőjeként is öregbíti Komárom város hírnevét. A textil szeretete végig kíséri életét. Textilből készült babáival részt vesz nemzetközi, országos és a komáromi hagyományőrző vásárokon. A Nemzeti Művelődési Intézet támogatásával Babakészítő tanfolyamot vezetett a szőnyi Petőfi Sándor Művelődési Házban. Baba - és játékkiállítások szervezője. Babáit jótékonysági céllal bemutatták már Németországban, Svájcban, Amerikában és Kínában is. Népi játszóházas foglalkozásai alatt több száz komáromi kisgyerekkel ismertette meg a régi mesterségek hagyományait. Ezen tevékenységéért 2014-ben a Szőnyi Kulturális Egyesület által alapított SZŐKE díjat ítélték meg számára. Szövőtechnikával készült babáival 3. helyezést ért el a győri Nemzetközi Babakiállításon. Jelenleg a Generációk házában működő Komáromi Kaláka népi hagyományokat felelevenítő foglalkozásainak rendszeres résztvevője. Janka Ferencné, Terike néninek a hosszú évek során sikerült átmenteni a múlt örökségét a következő generáció számára. Keze munkája által életre keltett kedves babákkal hirdeti a kultúra, a hagyományőrzés fontosságát.
Pusztai Máté
2010. óta a Komáromi Egressy Béni Alapfokú Művészeti Iskolában tanult, hangszeres tanulmányait Szabó Ferenc tanár úr osztályában kezdte. Ez idő alatt mindvégig kiemelkedett lelkiismeretes munkájával, kitartó szorgalmával és tehetségével. Középiskolai éveit Győrben a Richter János Zeneművészeti Szakgimnáziumban töltötte, ahol Szitás Tamás tanította a szaxofonozás rejtelmeire. Tanulmányait a Debreceni Egyetemen folytatta, Puskás Levente irányításával. Számos helyen koncertezett, többek között Szolnokon, Erdélyben és a Magyar Zene Házában. A zenei pályán tanuló volt növendékek hangversenyén minden alkalommal aktívan szerepel. Szívesen vesz részt Komárom Város ünnepi eseményein, rendezvényein is. Szaxofonjátéka több ízben is lenyűgözte a közönséget, és a szakmai zsűrit egyaránt. A 3. Országos Egyetemi Szaxofonversenyen a zsűri rektori különdíjban részesítette. Fő hangszere rendhagyó módon nem az alt, hanem a bariton szaxofon, mellyel a szóló darabok mellett megannyi zenekarban tevékenykedett. Szívesen vesz részt a közösségi munkában, Komárom Város Egressy Fúvószenekarának oszlopos tagja.