Hírek



2024. 05. 09.
Lenyűgöző kiállítás nyílt a Monostori Erődben

Vida Zsuzsa, Ferenczy Noémi–díjas üvegtervező művész kiállítása nyílt meg május 4-én. A tárlat, melyet Benedek-Nagy Nikolett önkormányzati képviselő nyitott meg, a művésznő eddigi rendkívül gazdag munkásságának csupán egy töredékét mutatja be. Sokszínűsége és változatossága azonban ámulatba ejti a látogatókatókat.

(FOTÓ: Vida Zsuzsa tárlatát Benedek-Nagy Nikolett önkormányzati képviselő nyitotta meg)

- Ez egy rendhagyó kiállítás, hiszen ezek a képek, pályám azon részét reprezentálják, amelyeknek köszönhetően egy olyan tanulmányi ösztöndíjban részesülhettem, amelynek révén kiutazhattam Prágába, ahol egy új világ nyílt meg előttem – osztotta meg velünk Vida Zsuzsa.

Elmondása szerint ez az időszak meghatározó volt életében, hiszen az új környezet és közeg, újra és újra megihlette és új alkotások megvalósítására. Így születhettek meg a most kiállított portrék, tájképek és környezeti tanulmányok, melyek különféle technikákkal és stílusban készültek. 

(FOTÓ: A kiállítás sokszínűsége és változatossága ámulatba ejtette a látogatókatókat)

A kiállítás augusztus 31-ig tekinthető meg a Monostori Erőd Duna Bástyájában, nyitvatartási időben.

Vida Zsuzsa 1944-ben született Komáromban, Julianna néven anyakönyvezték. 1947-ben családjával együtt Magyarországra, Doboz-Nagyölved egyik tanyájára telepítették át. az ’arany’ prágáig hosszú volt az út...

1950-ben a veszelyhídi evangélikus árvaházban működő általános iskolában kezdett tanulni. 1952-ben szülei a kínzó honvágy csillapítására előbb Csémpusztára, majd 1956-ban már Dél-Komáromba költöztek. Zsuzsát fiatal korától a képzőművészet ragadta meg. Az összevont órák közötti szabadidejében is állandóan rajzolt. A természet felfedezését, ihletett ábrázolását Angyal Kálmán meghívására a képzőművész körben sajátítja el.

Középiskolai tanulmányait a budapesti Képző- és iparművészeti Gimnázium üvegdíszítő szakosztályán végezte Báthori Júlia iparművész tanítványaként. Tanárai közül Szabó Gyula csiszolómestert, Újváry lajos festő-rajztanárt is említhetjük. Zsuzsa üveggel szerzett tapasztalatai kiemelkedőek voltak.

1962-ben ösztöndíjat nyert a prágai iparművészeti Főiskolára, Stanislaw Libensky professzor és Karel Vanura docens hallgatójaként. Okleveles festőüveg- képzőművészként diplomázott.

Hazatérését követően meghívást kapott a budapesti Képző- és iparművészeti Szakközépiskolába, itt 1969-2011. között oktatott művésztanárként, és kisebb megszakításokkal az üvegszakosztály vezetőjeként.

Rendszeresen szerepel hazai és külföldi kiállításokon, munkáját nívós szakmai
elismerések övezi.