Hírek



2023. 04. 06.
50 éves a Komáromi Bukó Fajtaklub

A Komáromi Bukógalamb pontos származási helye ismertlen, valószínűsíthető, hogy a török időkben behozott, török fajtákból tenyésztették ki. Az első példányokról a XIX. századtól kezdődően szólnak említések, melyek legnagyobb számban a komáromi tenyésztők kezei közül kerültek ki.

A Komáromi Bukó Fajtaklub a Szőnyi Petőfi Sándor Művelődési Házban tartott közgyűlésén ünnepelte fennállásának 50. évfordulóját. Az összejövetelen megvitatták az éves munkatervet és a tervezett kiállításokat, emellett egyéb szakmai aktualitások is szóba kerültek.

Dr. Pintér József Zsolttól, az egyesület elnökétől megtudtuk, a Bukó Fajtaklub városunk legrégebb óta fennálló szervezetek egyike, melyben az anyaországi tagok közt számos felvidéki tenyésztő is tevékenykedik.

- A komáromi bukógalamb tenyésztése jelenleg nehéz időszakot él át, ugyanakkor az is igaz, hogy egyre többen kezdenek érdeklődni ismét a fajta iránt, mely bizakodásra ad okot – tájékoztatott az elnök.

A fajta nevét egyrészt onnan kapta, hogy a legtöbb példány a komáromi galambtenyésztők kezei közül került ki, másrészt pedig, hogy csapatban szállva, repülés közben, hátrafelé bukfenceztek a levegőben.

Jellemzően az „egyszínű” és a „szívhát rajzolatú” változatát ismerjük. A faj sajátossága a hófehér hát, fej és szárny, valamint, hogy a csőre alatt „előkének” nevezett, szintén fehér színű foltot visel. Az összes többi testrész esetében elvárt, hogy színes legyen. A fekete, sárga és barna színek közül bármelyiket viselhetik, de kék és ezüst színű komáromi bukók is ismertek. Másik fő ismertető jegye, hogy a tarkóján, enyhén hátrafelé dőlő, úgynevezett „körfésű” található. Különlegessége még, a fektetett tojás alakú fejforma. Homloka tompa, a fej hátsó része pedig hegyes. A szem körül piros színű, két soros szemgyűrűt visel.

Mivel az évtizedek során a ma is ismert fej és csőrforma alakult ki, röpképességüket ugyan elvesztették, küllemre viszont szebbek lettek. A rövid csőr hátránya, hogy saját fiókáit nem képes felnevelni, ezért muszáj dajka galambokat tartani mellette.

Kiállításon legközelebb szeptember második hetében találkozhatunk majd a világhírű komáromi bukógalambokkal városunkban. Ekkor a galambtenyésztés rejtelmeibe is bevezetik majd az érdeklődőket.