Hírek
A fórumot a Városháza dísztermében november 29-én rendezték. Az eseményen jelen volt Cseresnyés Péter munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár, valamint Czunyiné dr. Bertalan Judit, a térség országgyűlési képviselője. A résztvevők így első kézből kaptak információt a munkaerőpiac jelenlegi helyzetéről.
Az önkormányzat 2015-ben nyert 200 millió forintot a kormány által kiírt jól gazdálkodó önkormányzatok pályázati alapjából. Ebből számos infrastrukturális fejlesztés valósult meg a városban. Az ipari parkba két jelentős befektető érkezett, az egyik a lengyel Alumetal, a másik a kínai tulajdonú elektromosbuszokat gyártó BYD. Az ipari park területén a következő időszakban megvalósulhat a csapadékvízelvezető-rendszer kapacitásának növelése.
A Területi Operatív Program (TOP) pályázatai is több jelentős beruházást hozhatnak a városba: a múzeum átköltöztetését, valamint az ELTE régészeti tanszék tudásközpontjának kialakítását az egykori mezőgazdasági kombinát épületében, látogatóközpont kialakítását a brigetiói feltárások helyszínén, a komáromi bölcsőde teljes energetikai korszerűsítését, inkubátorház építését a volt RAKSPED területén, valamint a geotermikus energiára épülő infrastrukturális fejlesztési projektet.
A kormányzati beruházások közül kiemelkedik az új Duna híd építése, melynek várható befejezése 2019-ben lesz, és a Csillag erőd kulturális célú felújítása és komplex hasznosítása, ami 6 milliárd forintos kormányzati fejlesztés.
Dr. Molnár Attila hangsúlyozta, a munkanélküliségi ráta 3 százalékos, mely elenyészőnek számít, ráadásul vannak olyan szektorok, ahol már munkaerőhiányról beszélünk.
Cseresnyés Péter munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb, vagyis a november 29-ei adataival érkezett a fórumra.
- Mára a foglalkoztatottak száma elérte a 4,4 milliót. Többségük a versenyszférában helyezkedett el. 2010-ben ez a szám 3,7 millió volt. Közelítünk az uniós normához. A munkanélküliség az utóbbi években 11,6 százalékról 4,7 százalékra esett vissza. Utoljára 1990-ben volt ilyen alacsony. Növekedtek a reálbérek is, az elmúlt három és fél évben mintegy 24 százalékkal. 2017 januárjától pedig megvalósul a garantált béremelés - tudtuk meg az államtitkártól. A fórum kötetlen beszélgetéssel ért véget.
Fotó: Puskás Alexa (24Óra)